Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia lokalu ze sprzedażą lodów?

Jeżeli zastanawiali się Państwo jak założyć lodziarnię i na co zwrócić szczególną uwagę, spieszymy z pomocą. Na samym początku swojej przygody z usługami gastronomicznymi warto przygotować wszystkie formalności i niezbędne dokumenty. Bez względu na to, czy chcą Państwo otworzyć dużą lodziarnię, foodtruck, mniejszą budkę z lodami czy po prostu wózek z 4 smakami lodów ta papierologia będzie niezbędna.

Dokumenty, które są potrzebne do rozpoczęcia biznesu w sektorze gastronomicznym to między innymi:

  • książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych potocznie zwana książeczka sanepidowską, która jest wymagana od pracownika lokalu, ale także od właściciela, ze względu na Ustawę z dnia 7 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Książeczka powinna być gwarancją, że osoba, która ma kontakt np. z żywnością, nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, duru rzekomego A, B lub C, jak też pałeczkami Shigella i Salmonella.
  • Księga HACCP, czyli System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli(ang.Hazard Analysis and Critical Control Points). Dokumentacja systemu HACCP powinna być przejrzysta, czytelna i dostępna dla osób, które powinny działać zgodnie z zasadami w niej zawartymi. Do Planu HACCP powinny zostać dodane też dokumenty Dobrych Praktyk. Będą one wtedy „dokumentami związanymi”. Dobra Praktyka Produkcyjna i Higieniczna są podwaliną systemu HACCP i są one bezpośrednio z nim związane. 
  • GHP – Dobra Praktyka Higieniczna, to kompleksowe starania, które przedsiębiorca powinien podjąć, aby stworzyć sprzyjające warunki na wszystkich etapach produkcji i obrotu żywnością.
  • GMP- Dobra Praktyka Produkcyjna, to nic innego jak szereg standardów i norm, które muszą być spełnione, by samą produkcje żywności uznać za właściwą oraz zapewniającą bardzo wysoką jakość zdrowotną (w szczególności wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów gotowych).
  • wyniki badań wody w lokalu, 
  • podpisaną umowę wywozu śmieci,
  • książeczkę kontroli przedsiębiorcy, którą nabyć można sklepach papierniczych.

Otwierając lokal należy pamiętać o formalnościach podatkowo-prawnych takimi jak rejestracja działalności w CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, rejestracji w ZUS’ie oraz Urzędzie Skarbowym. Nie możemy też zapominać o zakupie kasy fiskalnej i założeniu księgowości. 

Najważniejszym w całym procesie załatwiania formalności jest zgłoszenie się do właściciela sanepidu, który umówi lokal na inspekcję, po której będziesz mógł oddać lokal do użytku klientów.

My jako Street Lód zapewniamy odpowiednią produkcję żywności. Państwo dbają jedynie o odpowiednie przechowywanie lodów gotowych w swoim lokalu. W razie wszelkich wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji. 

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą lodów rzemieślniczych

Postaw na sprzedaż lodów rzemieślniczych razem ze Street Lód.